Tvorba webstránok, e-shopov a blogov vo WordPresse
Tvorba webstránok, e-shopov a blogov vo WordPresse
Tvorba webstránok, e-shopov a blogov vo WordPresse

V tomto článku sa dozviete:

Na čo si dať pozor a ako nepodľahnúť marketingovým manipuláciám.

Upozorním Vás na niektoré prázdne frázy, za ktorými sa neskrýva reálny produkt, ich účelom je len vytiahnuť z Vás peniaze a vysvetlím Vám zopár pojmov, aby ste si vedeli predstaviť čo od danej ponuky môžete očakávať.

Námetom pre tento článok bola tvorba môjho vlastného cenníka, pri ktorom som zohľadňovala moje priame náklady (to čo ja musím priamo pre klienta kúpiť), k tomu som zarátala férovo čas potrebný na inštalovanie, nastavovanie, úpravy. Férovo hovorím preto, že nerátam ako dlho to trvá mne. Niekedy sa mi nedarí, niečo padne, musím opraviť, prerábam, niekedy musím naštudovať dokumentáciu. Takže ak sa niečo dá spraviť za hodinu, ale mne to trvá osem, nie je Váš problém, platíte len hodinu.

Nakoniec som ešte moje ceny porovnala s konkurenciou. 

A tu som zistila, že sa to takmer ani nedá. Nie preto, že je problém nájsť firmy ktoré ponúkajú to isté, alebo žeby bol problém nájsť ich ceny. Ale preto, že po chvíli sa začnete zamotávať vo frázach typu: “najlacnejšia webstránka”, SEO, analýza…. našla som pár ponúk, ktoré na mňa pôsobili dosť neseriózne.

1. Zamerajte sa na fakty.

Spravte si tabuľku kde dáte vedľa seba pár ponúk a vypíšte si čo presne je v ponuke. Čo v ponuke vyslovene nie je spomenuté, určite tam zahrnuté nie je. Nenamýšľajte si, že to tam určite dali, lebo sa to od dobrého webu automaticky očakáva, a tá ponuka Vám pripadá tak seriózne. Verte mi, nedali.

Nenechajte sa ovplyvniť klišé frázami typu: “profesionálny web”, “najlacnejšie webstránky”, “zodpovedný prístup”…. znie to super, máte z toho dobrý pocit, ale to že niekto o sebe povie že je najlepší kuchár na svete, neznamená že je najlepší. Zrejme má len dosť veľké sebavedomie a rád sa samoprezentuje.

2. Webstránka za “XY Eur” (dvojcifernú sumu)

No ak myslíte, skúste. Ale verte mi, dostanete iba to čo ste si zaplatili.

3. Najlacnejšia webstránka

To som už spomínala. Dobre si pozrite, čo za tú lacnú sumu dostanete. Možno dostanete všetko potrebné, ale pozrite si hodinovú sadzbu za úpravy a doplnenia. A pozrite si tiež cenu za správu webstránky, ktorú potom asi budete platiť každý mesiac a veľmi dlho.

4. Webstránka pripravená pre SEO

Viete čo to znamená? Nič. V najlepšom prípade budete mať predinštalovaný plugin, ktorý je zdarma a možno budete mať vložené na stránke obrázky v správnom formáte a veľkosti (čo by mala byť samozrejmosť).

Nechcem byť nespravodlivá, možno budete mať nastavené to, čo ja v mojom cenníku volám „SEO základ“. Čiže prepojenie webstránky s vyhľadávačmi Google a Bing – získanie overovacieho kódu. Skopírovanie XML sitemapy do Googlu pre rýchlejšie indexovanie stránky. Nastavenie textu, ktorý sa bude zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania. Pre SEO profesionálov je toto naozaj len príprava nevyhnutná pre ich prácu.

5. Analýza zdravia webstránky

Znie to tak profesionálne však? To musí stáť kopu peňazí! Tak predtým než na to skočíte, overte si, čo to v danom prípade obsahuje. Môže to znamenať naozajstnú analýzu, alebo nič.

Zdravie z pohľadu webstránky: Len aby ste vedeli, keď otvoríte vo WordPresse dashboard (teda sa prihlásite do admin rozhrania) hneď uvidíte upozornenia čo nemáte aktualizované. A keď máte nainštalované 3 free pluginy, nájdete tam aj upozornenia na ďalšie chyby, bezpečnostné upozornenia, nepoužívané pluginy a témy ktoré treba zmazať, chýbajúce súbory, nesprávnu veľkosť obrázkov, zle nastavenú cestu k obrázkom, chýbajúce alt popisy pri obrázkoch a podobne. Takže náklady 0€, práca 5 minút. (ak skontrolujem logy chýb a otestujem aj rýchlosť načítania stránky, potom spolu 20 minút)

Z pohľadu SEO sa takto volá tiež výstup, ktorý uvidíte v Google Search Console. Analýzu spracuje pre Vás Google zadarmo.

6. Responzívny web

Priznávam, aj ja som to dala do zoznamu prvkov webstránky. Beriem síce ako samozrejmosť, že web v dnešnej dobe má vyzerať dobre na obrazovkách všetkých veľkostí, ale stále natrafím na nové webstránky, ktoré sa v mobile zobrazujú zle. Takže ak to niekto nemá spomenuté v ponuke, buď to tiež považuje za samozrejmosť a teda nepovažuje za nutné to spomínať, alebo to v cene nemá a budete si musieť za to priplatiť. Určite je s tým nejaká práca, takže celkom zadarmo to nikdy nie je. Radšej to teda overte.

7. SEO

SEO znamená Search Engine Optimization, čiže optimalizácia pre vyhľadávače. Je to strašne široký pojem, ktorý môže a nemusí obsahovať: overenie stránky na Googli, Bingu…, nastavenie vzhľadu vo vyhľadávaní, nastavenie breadcrumbs navigácie, nastavenie RSS, prepojenie so sociálnymi sieťami, optimalizáciu rýchlosti, nastavenie správnych veľkostí a popisov obrázkov, originálne obrázky, originálny obsah, analýza kľúčových slov pre domovskú stránku, alebo pre každú stránku, článok a produkt osobitne, SSL certifikát, premium pluginy, tvorba správneho obsahu sledovanie a zlepšovanie výsledkov vo vyhľadávaní…. Takže určite treba presne vedieť, čo za svoje peniaze dostanete. A hlavne overiť, že to, čo ste zaplatili, ste aj dostali. Takže si nechajte ukázať a vysvetliť, kde je čo nastavené, aký je pridaný plugin, ako je nastavený. Pri analýze kľúčových slov si pýtajte výsledky analýz. Pri optimalizácii rýchlosti si môžete pýtať zobrazenie výkonu pred aj po. (Nezabudnite, že zobrazenie rýchlosti stránky pred optimalizáciou Vám developer nie je schopný spraviť dodatočne, keď už sú spravené úpravy a všetko je nastavené. Dohodnite sa o všetkom vopred.)

8. Hodinové sadzby

Ak niekde máte len málo, alebo žiadne inforrmácie o cene, nechajte si spraviť cenovú ponuku na mieru. Keď je to už ponuka na mieru a dotyčný developer má jasne definované čo potrebujete, mal by mať čo najmenej položiek s hodinovou sadzbou. Lebo práve to vás môže nakoniec stáť nečakane veľa peňazí.

9. Aspoň 3 ponuky

Čokoľvek chcete dať spraviť nejakému dodávateľovi, či už to je obkladač, stolár, architekt, alebo práve web developer, nechajte si pripraviť cenovú ponuku aspoň od troch. Porovnávajte a pýtajte sa. Iba tak sa dopracujete k dobrému výsledku. Ja osobne radšej dám viac peňazí niekomu, kto sa zaujíma o môj názor a hneď na začiatku ma upozorní aj na možné komplikácie, alebo veci, ktoré treba mať nachystané. Lebo kto neupozorní vopred, upozorní a žiada následne.

10. Pravidelný servis, online podpora

Predstavte si ponuku kde ponúkajú kompletnú webstránku, ktorá obsahuje to, to aj tamto a aj “pravidelný servis” za spolu XYZ peňazí.

Znamená to že máte v rámci tej ceny aj servis doživotne a už zaňho nebudete nič platiť? To sotva. Znamená to len, že daná firma k webstránkam poskytuje aj servis. Chce tým povedať, že sa na ňu môžete obrátiť aj následne. Ale zadarmo to nebude!

11. SSL certifikát zdarma

Naozaj? Áno, existuje certifikát zdarma, volá sa Let’s Encrypt, alebo ZeroSSL, budete mať stránku v tvare https://mojawebstranka.sk a pre bežné prezentačné weby úplne stačí, ale keď máte eshop a chcete mať poriadne zabezpečenie, dobré výsledky v inzercii, toto nebude pre Vás. Pamätajte naozajstný “SSL” certifikát nie je zadarmo. Pre jednu doménu stojí od 50 Eur ročne. To, aký certifikát Vam developer naozaj dal, si viete overiť u poskytovateľa hostingu.

12. Záloha

Sú isté platby, ktoré musí developer zaplatiť vopred. Doménu, webhosting a SSL certifikát musí zaplatiť a až potom ich môže nastavovať. Tak isto existujú platené témy, pluginy, služby, ktoré Vám niekedy musí nainštalovať. Bežne stoja od 50 Eur, dajú sa vrátiť max do 15-30 dní. Takže je celkom legitímne zaplatiť niečo vopred. Ale ak od Vás niekto žiada zálohu 50% z ceny webstránky, bežte preč. Niektorí developeri možno majú zlú skúsenosť s vymýšľajúcimi/nerozhodnými, alebo neplatiacimi klientmi. Existujú však spôsoby ako sa dá manažovať komplikovaný klient. Nebude problémový práve developer? A na neplatičov si šikovní programátori tiež vedia nájsť “bič”. Načo je teda záloha?

Zhrnutie na záver: zamerajte sa na fakty, , nechajte si spraviť viac ponúk na mieru, veľa sa pýtajte, porovnávajte, následne kontrolujte či ste dostali to čo bolo sľúbené a nenechajte sa ovplyvniť pekne znejúcimi sloganmi a heslami.

Môj cenník priebežne dopĺňam a vylepšujem. Budem rada za Vaše námety, postrehy a pripomienky. Vyžiadajte si cenovú ponuku.