Tvorba webstránok, e-shopov a blogov vo WordPresse
Tvorba webstránok, e-shopov a blogov vo WordPresse
Tvorba webstránok, e-shopov a blogov vo WordPresse

Najdôležitejšie je zálohovanie

Odporúčam nainštalovať do počítača program FileZilla. Pomocou neho jednoducho skopírujete všetky súbory webstránky z webu na disk počítača. Postup inštalácie a návod na používanie FileZilly určite nájdete na youtube.

Urobte si aj zálohu databázy – tú jednoducho stiahnete ako .ZIP súbor z Vášho hostingu.

Prístupové údaje k FTP a databáze zistíte na webhostingu.

Niektoré hostingy majú aj FTP nástroj na kopírovanie a zálohovanie súborov webstránky. Môžete ho použiť namiesto FileZilly. 

Existujú aj FTP manažéry vo forme pluginu vo WordPresse. Po skončení zálohovania a aktualizácie ich treba deaktivovať a zmazať.

Pluginy na automatickú aktualizáciu stránky sú jednoduché, ale Free verzie majú obmedzené množstvo dát ktoré môžu zálohovať. Ak sa pri aktualizácii niečo pokazí, viete väčšinou vrátiť späť len celú stránku, nie po jednotlivých pluginoch. Okrem toho často zálohujú do súboru, ktorý uložia do Multimédií. Na to si dajte pozor, lebo odtiaľ Vám údaje ukradne aj 10ročné dieťa.

Automatická aktualizácia

Pre niektoré stránky sa hodí plugin AutoUpdater. Vďaka nemu budete mať bezúdržbovú stránku, stačí sem-tam skontrolovať. POZOR! Práve tento plugin môže spôsobiť, že sa na stránke niečo pokazí pri aktualizácii a chvíľu môže trvať, kým si to všimnete. AutoUpdater je vhodný na aktualizáciu témy a pluginov. Nikdy nenastavujte automatickú aktualizáciu WordPressu.

Keď máte nastavené automatické aktualizácie, aktivujte si aj pluginy WP rollback a WP downgrade. Pomocou nich sa ľahšie vrátite k staršej verzii, ak aktualizácia niektorého pluginu nepracuje správne.

Nezabudnite na zálohy stránky.

 

Aktualizácia ručne a správne

Predpokladám, že už máte spravenú zálohu stránky. Aktualizujte postupne WordPress, tému a potom pluginy. Pluginy aktualizujte po jednom a priebežne kontrolujte, či stránka funguje správne.

Ak by sa niečo pokazilo, vráťte sa o krok späť vrátením staršej verzie pluginu, alebo témy s využitím WP Downgrade alebo WP Rollback, alebo nahraním zo zálohy pomocou FileZilly

Môžem to urobiť za Vás. Pozrite si cenu

Kontakt